И ето – на хоризонта се задава първата вечер, в която мама и тати ще могат да се отдадат на време за себе си извън дома. Tокчета, грим, стилна рокля и красиви аксесоари – вечерта е обещаваща. Но вече не сте двама – има някой, за чието добруване мислите преди всичко останало. В главата се въртят сюжети и всемъзможни сценарии – „Ами ако…?“;, А когато….?“. Не спирате да си задавате въпроса дали този, на когото поверявам детето си, ще се справи в кризисна ситуация.

Ако трябва да бъда честна, първият път, когато оставих някой друг да се грижи за детето ми, беше когато тя все още нямаше дори и един месец, а причините далеч не бяха нито романтична среща под звездите с половинката, нито излизане за по питие с най-щурите приятелки. Излизанията ми бяха за лекции и по здравословни причини. Дъщеря ни беше на 1 годинка, когато заедно със съпруга ми заминахме за повече от месец на пътешествие в Африка. И в двата случая – излизане за 3 часа или няколкоседмично отсъствие, за мен беше важно всичко да бъде добре организирано, а бабите да са подготвени за реакция във всякакви ситуации. За съжаление се наложи една от тях да използва имено този списък с телефонни номера, който може да изтеглите по-долу, тъй като Лора се разболя и е трябвало да се потърси медицинска помощ. В такива моменти осъзнаваш колко е полезно да имаш под ръка нещо, което поне малко да внесе уверенеост, че си подготвен и ще се справиш с настъпилата ситуация.

Списъкът с важни телефонни номера може да оставите на бабата, дядото, бавачката или друг човек, който поема грижата за детето ви в даден период. Може да го използвате и за свое спокойствие и организация като го сложите в папката със здравните документи на детето или по преценка го закачите на видно място в дома си (най-честата „жертва“ на всякакъв вид бележчици и напомняния по стара традиция става хладилникът).