Пиша следващите редове като човек, който боледува сравнително рядко, но пък за сметка на това попаднах на дете (деца, ако броим и мъжа ми), което е болно доста често.
Като един тотален шизофреник, съм едновременно организиран немски генерал и почитател на Теорията за творческия хаос. Второто не следва да е водещо обаче, когато става въпрос за здравето на нашите мъници, които разчитат изцяло на нас по отношение на здравето си. Призовавам силите на въпросния централно-западен висшестоящ военен , когато нещо е приоритетно за мен. Това важи с пълна сила за набора лекарства, които се наложи да държа у дома заради дъщеря ми още когато беше бебе. Благодарение на доста упорита стафилококова инфекция, която получи като „подарък“ от родилното отделение, се наложи още от самото й раждане да притежавам мини фармацефтичен склад.
В организирането на този мой арсенал се появява нейно величество Аптечката! Какво да съдържа, как да я подредя, къде да я сложа, от къде изобщо да я купя…..? Въпроси, които съм си задавала и аз самата.
Да го караме подред обаче.
Кутия за обувки или в какво да поберем всички лекарства
Моята аптечка купих от голяма гръцка верига магазини, от чието работно време се интересуват всички майки в големите форуми. Цената й по спомен беше около 10-тина лева. Предлагат се подобни и в различни размери и в аптеките, както и в сайтове от типа на Aliexpress. Имайте предвид само, че ако изберете последния вариант, то може да се наложите да почакате доста време преди да пристигне при вас, а също така трябва да внимавате и за цената на доставката.

Ако сте по-сръчни и изобретателни, бихте могли да си направите такава и сами или да пригодите някоя най-обикновена пластмасова кутия за целта. Хубаво е обаче всички групи лекарства да са разделени , за да се виждат добре и в дадена ситуация да може да се реагира бързо при необходимост. Други основни изисквания са да е достатъчно голяма и да се отваря лесно (но не и от палави детски ръчички).

Съхранение на Аптечката
Аз гледам да държа аптчката на сухо, хладно(без пряка слънчева светлина), високо и недостъпно място за калпазаните, които със сигурност в някакъв момент ще проявят любопитство за съдържанието на магичната кутия. Казвам го от опит – като съвсем малка добре си „похапнах“ от едни хапчета за глисти , предназначени за кучето ни и все още си спомням промивката в Пирогов. Както се казва – Не, мерси!
Проверявайте периодично срока на годност за отделните лекарства. Надписвайте всяка опаковка, когато я отворите. Често някои капки за очи и нос имат много кратък срок на годност след отварянето им – 10-20 дни. Сиропите също.
Предимствата на аптечката е, че е лесно преносима и може да я взимате със себе си на семейните почивки, за да сте спокойни, че дори и някое детенце да се разболее, ще бъдете подготвени и няма да се налага да търсите аптеки на непознато или пък отдалечено място. Вярно е, че в повечето населени места можете да закупите безпроблемно лекарства. Лично на мен добре заредената аптечка ми носи усещане за спокойствие.
*Разбира се, не забравяйте да се консултирате с лекар преди да дадете на детето си каквото и да било лекарство!
Съдържание на Аптечката
Ето и с какво е заредена детската аптечка у дома, като списъкът далеч не претендира за изчерпателност
Репеленти против насекоми и грижа след ухапвания | Фенистил; Osmoforce охлаждащ гел |
Рани/наранявания | Йод /йодсептадон; Реванол; Судокрем; Антисептични кърпички; Антисептичен разтвор; Спрей за рани Цикатридина |
Повръщане | Свещички; Вомитусхил; Смекта |
Разстройство/запек | Активен въглен, Сироп, Пробиотици (Ентерол), Хидрасек при обезводняване |
Температура | Лекарства с ибупрофен, парацетамол и хексалгин; лепенки куулпач |
Изгаряния | Пантенол |
Алергии | Фенистил; Ериус |
При проблеми с УНГ | Морска вода стеримар; Куикс; Сиропи; Капки за уши |
Основни материали от първа необходимост | Термометър; Стерилни марли; Лепенки; Ластичен бинт; Памук; Спирт; Пинсети; Контейнерче за проба |
Всяка изброена категория, е организиран в аптечката в отделен плик с място за надпис (използвам най-обикновени пликове за съхранение на храна във фризера от Икеа). По този начин всичко е подредено и в случай на нужда, бързо се ориентирам към кой пакет да посегна. Добра идея е да сложите в аптечката и рецепти за лекарства, ако използвате такива. Аз лично си имам и „хитринка“ – имам малка, импровизирана книжка с указания при какви симптоми как да действам. Там записвам всичко, което в дадена ситуация е помогнало на детето ми. Удобно, лесно за направа и много практично.
Едно мнение за “Аптечката у дома и при пътуване – организиране и подредба”